Načítání dat...
PÉČE O KŮŽI

PÉČE O KŮŽI

Kožená kabelka je investice na roky. Kůže je materiál, který časem neztrácí na kráse, ba dokonce získává na noblese. Stačí se o ni správně starat, aby vypadala stále skvěle. Nabízíme několik praktických způsobů, jak pečovat o koženou kabelku.

Kožená kabelka v perfektním stavu

Přírodní kůže je jedinečný materiál. Obtížné a drahé zpracování kvůli nepravidelnostem, přírodním poškozením a jizvám ovlivňujícím kvalitu suroviny. Charakteristická, jedinečná vůně kůže je vůní luxusu. Teplá a na dotek příjemná struktura, nikdy není dokonale hladká. Stejně jako jsou jedinečné otisky prstů, je jedinečná i struktura kožených výrobků. Viditelné žilky, póry, nepravidelné vzory dělají koženou kabelku výjimečnou. Je ceněna pro takové vlastnosti, jako je prodyšnost a propustnost vodní páry, které jsou i přes namáhavou výrobní snahu stále lepší než u ekokůží. Díky těmto vlastnostem jsou kožené výrobky drahé, ale zaručují odolnost a životnost na roky.

Péče o kabelku ve dvou krocích

Čištění kabelky je jednoduchý proces, který vyžaduje pouze důslednost a pravidelnost.

  • Za prvé pořádek uvnitř

Zdá se to triviální, ale udržet pořádek uvnitř kabelky je často docela problém. Každodenní používání a přidávání nových drobností uvnitř způsobuje zbytečné přetěžování a chaos. Je těžké něco najít a na dně se shromažďují nečistoty a drobky. Je tedy dobré čas od času vše vyndat a tašku důkladně vyčistit. Po vyprázdnění kabelkyse v ní jistě najdou zbylé drobné mince, ztracená rtěnka a zcela nepotřebné věci, které kabelku zbytečně zatěžují. Pokud jsou na ohrnuté podšívce nečistoty nebo skvrny, lze je odstranit vlhkým hadříkem, případně jemným přípravkem na čištění tkanin. Důležité je toto místo po tomto ošetření důkladně vysušit, než podšívku vrátíte na její místo.

  • Za druhé péče o vnější povrch kabelky

Péče o koženou kabelku by měla mít několik fází. Počínaje prvotním očištěním od prachu a nečistot (například vlhčenými ubrousky pro děti, které neobsahují alkohol, který může způsobit zabarvení), přes sušení, až po konzervaci chránící před škodlivými vlivy vnějších faktorů či mechanickému poškození. Zde se výběr vhodných přípravků může lišit v závislosti na typu a barvě kůže. Ke konzervaci lícové kůže a semiše a nubuku používáme jiné prostředky.

Konzervace je nedílnou součástí péče

Kůže se skládá ze tří vrstev:

  • Vrchní vrstvy - líce,
  • Střední vrstvy -štípenky,
  • Podkožní vrstvy – pod-štípenky.

Každá z těchto vrstev vyžaduje jiný typ impregnace v závislosti na struktuře. V každém případě se však vyplatí otestovat použitý prostředek nejprve na neviditelné části kůže nebo na vzorku připevněném ke kabelce. Předejdete tak poškození nebo změně barvy.

Péče o kabelku z lícové kůže

Kabelky z lícové kůže jsou druhem kožených kabelek velmi často voleným pro jejich odolnost, příjemnou na dotek, velmi hladkou strukturu a nadčasové použití. Lícovou kůži si vybírají ženy všech věkových kategorií a stylů. Má klasický vzhled, ale skvěle se hodí k casual stylizacím. Oceňovaná pro svůj ležérní styl, vhodná do práce nebo na studia i na procházku, dodává sportovní eleganci.

Lícová kůže je odolná proti oděru a zabarvení díky potažení doplňkovou vrstvou vosku. Aby se však předešlo viditelným stopám drobného poškození na jejím hladkém povrchu, vyplatí se k péči používat speciální balzámy, pasty nebo krémy na lícovou kůži. To ochrání materiál před škodlivými vnějšími faktory (vlhkost, nízké teploty). Po jejich aplikaci je kůže odolnější vůči nečistotám a mechanickému poškození (včetně praskání).

Je dobré si zapamatovat několik základních pravidel:

  • Výběr výrobků pouze pro lícovou kůži.
  • Před čištěním vyzkoušejte balzám, pastu nebo krém na dodaném vzorku kůže.
  • Nečistěte kabelky příliš intenzivním třením.
  • Po předčištění nechte uschnout při pokojové teplotě
  • Jemně vyleštěte povrch kabelky měkkým, čistým hadříkem.
  • Nedovolte, aby se materiál namočil.

Péče o kabelku z kůže saffiano

Kabelka z saffiano kůže je trvanlivá a odolná proti poškrábání stejně jako lícová kůže. Vyznačuje se matným povrchem a nejednotnou strukturou. Charakteristický šachovnicový povrch je výsledkem strojního ražení kůže před voskováním, po předešlém zahřátí. Díky tomu kůže získává větší odolnost proti vodě, mechanickému poškození a je tužší než lícová kůže. Má původní barvy zbavené zabarvení. Díky voskovému povlaku je tato kůže praktickou volbou, která se snadno udržuje. Nevyžaduje olejování a k péči o tento typ kůže postačí vlhký hadřík z mikrovlákna.

Péče o kabelku z lakované kůže

Lakované kabelky se vyznačují elegantním vzhledem. Dokonale hladký povrch a vysoký lesk předurčují tento typ kabelek pro speciální příležitosti, formální schůzky a speciální příležitostné večírky. Díky výrobní technologii je lakovaná kůže považována za nejjednodušší na čištění a údržbu. Kůže potažená lesklou fólií nevyžaduje olejování a konzervaci. Případně může být potřena speciálními prostředky na lakovanou kůži, což má změkčit povrch tašky a zabránit prasklinám.

Péče o kabelku z ekologické kůže

Ekologická kůže je často voleným materiálem kabelek. Jeho velkou výhodou je cena (mnohem nižší než přírodní kůže) a ekologický přístup. Jde o umělou tkaninu vyrobenou z polyesterových vláken, která k nerozeznání napodobuje přírodní kůži. Je dobré vědět, že přírodní kůže má nepravidelnou strukturu, na rozdíl od ekologické kůže, jejíž povrch je bez rýh, prohlubní a škrábanců.

Jakékoli nečistoty by měly být okamžitě odstraněny otřením měkkým hadříkem. Odolnější skvrny zmizí mýdlovou vodou, případně trochou octa zředěného vodou. Po takovém čištění je nutné čištěné místo opláchnout vodou a povrch kabelky vytřít do sucha.

Je dobré si zapamatovat několik základních pravidel:

  • Nepoužívejte čisticí prostředky určené pro přírodní kůži.
  • Nepoužívejte leštidla, vosk, saponáty ani rozpouštědla.

Péče o semišovou a nubukovou kabelku

Mimořádně příjemný na dotek a hřejivý semiš a nubuk se skvěle hodí jak pro neformální ležérní stylizace, tak i pro sofistikované elegantní kombinace. Semiš a nubuk řadíme mezi tzv hrubé kůže s viditelnými chloupky (delší u semiše, kratší u nubuku). Oba tyto materiály díky činění získávají elasticitu a měkkost.

Rozdíl mezi semišem a nubukem je v tom, jak jsou vyrobeny. U semiše se zpracovává vnitřní vrstva (štípenka) a u nubuku vnější slupka (líc). Oba materiály jsou díky leštění měkké a jemné. Díky jemné textuře jsou semišové a nubukové kabelky extrémně náchylné na vlhkost a poškození. Náročněji se také čistí. Neměly by být vystaveny dešti, protože voda je může ztmavit a zničit jejich jemnou strukturu.

Je dobré si zapamatovat několik základních pravidel:

  • Semiš a nubuk by se neměly čistit za mokra (v případě potřeby odstraňte nečistoty vlhkým hadříkem, abyste zabránili navlhnutí materiálu).
  • Kabelku sušte v pokojové teplotě.
  • Údržba by měla začít kartáčováním povrchu měkkým kartáčem a poté o něco tvrdšími štětinami.
  • Skvrny odstraňte speciální gumou na semiš a nubuk.
  • Pro oživení barvy můžete aplikovat speciální barvicí prostředek (pěna, aerosol) určený pro tento typ materiálu.
  • Nepoužívejte pasty a krémy.
  • Lze použít speciální impregnace s ohledem na to, že mohou ztmavit barvu, zejména v případě velmi světlých sáčků.

Uskladnění kožené kabelky

Péče o koženou kabelku není příliš náročná činnost. Stojí za to na ni pamatovat a pravidelně vykonávat, zvláště když nás kabelka doprovází každý den. Pokud koženou kabelku používáte příležitostně, před uložením do skříně nezapomeňte kabelku očistit podle výše uvedených rad, dobře osušit a vycpat papírem, aby kůže neztratila tvar a nezískala nové záhyby. Dá se skladovat v bavlněném nebo plátěném sáčku, aby kůže mohla volně „dýchat“.

Při rozhodování o koupi kožené kabelky volíme kvalitu, eleganci a odolnost materiálu. Pokud se postaráme o její čištění a uskladnění, bude jistě jedinečným doplňkem a bude sloužit mnoho let.

  • ro
  • sk
  • hu