CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ A PÉČI O PŘÍRODNÍ KŮŽI
PÁR SLOV O PŘÍRODNÍ KŮŽI
Kožené kabelky, vzhledem k materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, patří k těm nejtrvalejším. Nicméně i zde je nutná náležitá péče, díky které se maximálně prodlouží jejich životnost a krásný vzhled po celou dobu jejich používání.
Přestože teoreticky dokonale víme, jak správně čistit výrobky z kůže, skutečnost je malinko jiná. Při základní péči o kabelky děláme spoustu chyb, které se pak mohou projevit na snížení jejich estetické hodnoty.
Je dobré si pamatovat, že přírodní kůže je materiálem vyjímečným vzhledem ke své jedinečnosti. Je získávána z kůže zvířat, proto neexistuje možnost její 100% jednolité struktury. Každá osoba, která se rozhodne pro nákup výrobku z kůže, musí akceptovat její vyjímčný charakter. Na lícní straně se tak mohou vyskytovat různé oděrky, záhyby, přírodní vyblednutí, stopy po jizvách nebo poškrábání. Jsou to charakteristické znaky přírodních kůží – nejsou vadou, ba naopak – zárukou pravosti přírodní kůže. Proto se na ně nevztahuje reklamace.
Kůže se skládá ze tří vrstev:
1. lícní, čili vrchní vrstvy
2. pravé střední vrstvy
3.Podkožní vrstvy
PÉČE A OCHRANA PŘÍRODNÍ KŮŽE
Využití níže popsaných metod péče o kůži a základních zásad vám zaručí bezproblémové a dlouholeté používání výrobku.
Useň lícová, jehnětina, teletina, anilinová, nebroušená useň napa, skopovice (ovčí lícová) – způsob konzervace
1. Ušpinění odstranit hadříkem nebo houbičkounamočenou v čisté vodě. Nesmí dojít k promočení.
2. Nikdy nečistěte kůži velmi intenzivním třením.
3. Nechte vyschnout při pokojové teplotě
4. Na vyčištěný povrch naneste malé množství paty nebo krému na kůži. Je třeba dodržovat pokyny výrobců ošetřujících přípravků. Doporučujeme nejdříve vyzkoušet na malém kousku kůže.
5. Jemně vyleštěte měkkým hadříkem.
6. Nedoporučujeme používání samoleštících past, bělících prostředků, rozpouštědel a leštidel na boty.
7. Kůži je třeba chránit před nadměrným působením slunce a vlhkosti.
Semiš, nubuk, velur, štípenka – způsob údržby
1. Nepoužívat pasty a krémy
2. Ušpinění je třeba jemně odstranit navlhčeným plátěným hadříkem , nedopustit přitom k promočení
3. Nechat vyschnout při pokojové teplotě
4. Pro oživeníé barev naneste speciální barvící prostředek – ale pouze výhradně určený na konkrétní typ kůže (pěna, spray)
5. Je možné nanést impregnaci na určený typ kůže. Ale je třeba mít na paměti, že velmi sětlé barvy mohou změnit odstín na tmavší i při použití transparentních impregnací.
Pamatujte si, že výrobky z přírodní kůže – nošené a udržované odpovídajícím způsobem, si na dlouhou dobu zachovávají svoji vyjímečnou krásu